Według związkowców: Inne były uzgodnienia- Inne decyzje Przewodniczącego

proksa

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa, będący też radnym powiatu ostrowieckiego został mocno skrytykowany przez kolegów związkowców.
Ja byłam i jestem przeciwko łączenia funkcji związkowca z działalnością polityczną. Jak pan Ryszard Proksa stanie teraz z nami w jednym szeregu i będzie walczył o podwyżki płac dla nauczycieli – mówi w rozmowie z portalem ostrowiecnews.pl Krystyna Kochan, szefowa Międzyzakładowej Organizacja Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania we Wrocławiu.- Na posiedzeniu Sekcji Krajowej było wyraźnie uzgodnione, że walczymy o 650 zł podwyżki dla każdego pracownika oświaty i 15 procent podwyżki od 2020 roku. Nie wiem dlaczego pan Proksa poszedł na takie ustępstwa. Skąd wzięło się tylko to 15 procent podwyżki. Wygląda na to, że inne były ustalenia, a inne decyzje przewodniczącego. My związkowcy jesteśmy tym zaskoczeni. Wczoraj jedna ze stacji telewizyjnych podała, że pan Proksa nie jest radnym powiatowym z klubu Prawa i Sprawiedliwość. Byłam tym bardzo zdziwiona. To była fałszywa informacja. No i jak to wytłumaczyć. Z jednej strony związkowiec walczący o pensje dla nauczycieli, a z drugiej radny  z ugrupowania, które sprawuje władzę w naszym kraju. Dla mnie to nie pojęte. To, że związkowcy nie powinni zajmować się polityką nie dotyczy tylko pana Ryszarda Proksy. Takie jest moje zdanie.

Ryszard Proksa, radny powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Choć formalnie nie jest związany z żadną partią, to w jesiennych wyborach samorządowych startował z list Prawa i Sprawiedliwości.

Nie tylko związkowcy z Wrocławia są oburzeni zachowaniem Ryszarda Proksy.

Wstyd nam za postawę Ryszarda Proksy. Domagamy się jego natychmiastowej rezygnacji ze stanowiska z funkcji przewodniczącego” – napisali w oficjalnym stanowisku członkowie Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ z Głogowa.

Przypomnijmy, że w trakcie kilkudniowych negocjacji, wicepremier Beata Szydło zaproponowała związkom zawodowych podwyżkę w wysokości 500 złotych od września 2019 roku, a nie jak planowano wcześniej od roku 2020, dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego, określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo i zmiany w systemie oceniania nauczycieli. Ryszard Proksa mówił w środę, że jest zainteresowany podpisaniem choćby wstępnego porozumienia, które pozwoliłoby zakończyć protest głodowy nauczycieli w Krakowie.

Dzisiaj próbowaliśmy się skontaktować z Panem Przewodniczącym Ryszardem Proksą. Niestety nie odbierał telefonu.

Polecamy również