Spotkania z epoką kamienia

epoka kamienia

W zrekonstruowanej neolitycznej osadzie na terenie Rezerwatu Krzemionki, co roku, w ramach Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, archeolodzy przybliżają gościom Muzeum świat pradziejów. Omawiają i pokazują podstawowe aspekty życia i funkcjonowania człowieka w neolicie i wczesnej epoce brązu.

Podczas tegorocznych V Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, (16-17 lipca) ponownie odbędą się liczne warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie osady neolitycznej, będzie można zapoznać się
z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. sposobów zdobywania pożywienia, obróbki surowców organicznych, tkactwa neolitycznego, garncarstwa oraz metalurgii.

Nowym elementem programu, który pojawi się w tym roku będzie laboratorium archeologiczne.
W specjalnie zaaranżowanej na tą okazję sali, swoją wiedzą z zakresu traseologii, antropologii, geofizyki czy malakologii podzielą się naukowcy, wspomagający pracę archeologów.

Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszył rajd pieszy „Szlakiem neolitu”, na trasie Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec – Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki. Organizatorem jest PTTK im. St. Jeżewskiego. Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr. tel. 41 265-25-24.

W niedzielę, 17 lipca, wydarzenie zakończy sesja popularno – naukowa i dwa wystąpienia; prof. Jacka Lecha pt., „Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie” oraz dr Jerzego Tomasza Bąbla, „Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne bliskiego wschodu”.

Udział w wydarzeniu oraz zwiedzanie Krzemionek w tych dniach jest bezpłatne. Szczegółowy program dostępny jest na www.krzemionki.pl.

PROGRAM

V Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia

16-17 lipca 2016 r.

16 lipca (sobota)

8.30 – 17.00 Krzemionkowski Rajd Pieszy Szlakami Neolitu: Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec – Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki.
Powrót autokarem z Krzemionek do Ostrowca Świętokrzyskiego.
Zbiórka Al. 3 Maja 6 parking przy Kinie ETIUDA. Zapisy w siedzibie PTTK
im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265-25-24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.

11.00 – 18.00 Warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej – osada neolityczna

11.00 – 18.00 Laboratorium archeologiczne – sala edukacyjna

15.30 Pokazy specjalne – osada neolityczna

17 lipca (niedziela)

11.00 – 17.00 Warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej – osada neolityczna

11.00 -17.00 Laboratorium archeologiczne – sala edukacyjna

15.00 Sesja popularno – naukowa – Sala konferencyjna im. Jana Samsonowicza Wystąpienia: prof. J. Lech, Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalni w Europie,
dr Jerzego Tomasza Bąbla, Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne bliskiego wschodu.

Polecamy również