Budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury, jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat, zakończy się jeszcze w tym roku. Prace trwają w najlepsze, a za ich szybkie tempo odpowiada firma MTM z Tarnowa, która realizuje to zadanie w systemie zaprojektuj i wybuduj.
Po zakończeniu prac do użytku zostaną oddane całkowicie wyremontowane pomieszczenia dla Miejskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Biura Wystaw Artystycznych. Swoją siedzibę znajdą tu również inne mniejsze instytucje i stowarzyszenia kulturalne działające w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dla miasta to najważniejsza inwestycja ze względu na skalę, zakres i koszty. Po zakończeniu robót budowlanych należy wykonać sporo prac, aby przygotować obiekt do otwarcia, ale najważniejsze jest to, że Browar, stanowiący lokalne dziedzictwo i mający ogromną wartość historyczną dla miasta, nie zniszczeje, a będzie tętnić życiem.
Obecnie wykonawca prowadzi równolegle prace na całym obiekcie. W większości budynków wykonano już niezbędne rozbiórki konstrukcyjne, wzmocniono ściany i stropy, wykonano izolacje ścian, dokonano iniekcji przeciwwilgociowych, częściowo wykonano nowe pokrycia dachowe, renowację cegły na kominie i zadaszenie komina od ulicy Siennieńskiej, trwa renowacja cegły na ścianie zewnętrznej od strony dziedzińca. Ponadto wykonano już część podłóg, a także instalacji elektrycznej i wodociągowo – kanalizacyjnej oraz częściowo zamontowano stolarkę okienną. Trwają też prace przy zagospodarowaniu terenu wokół. Uruchomiono już stację TRAFO, wykonano kanalizację deszczową i sanitarną, a także korytowanie pod drogi i chodniki oraz położono podbudowę z kruszywa pod drogi. Obecnie trwa budowa placu przed wejściem do budynku od strony ulicy Wardyńskiego.
– Teraz największy front robót skierowanych jest na ulice: Siennieńską i Polną, gdzie w tej chwili wykonywana jest konstrukcja dachu, a także ostatnie roboty żelbetowe na szybie windowym – wyjaśnia Józef Synowiec, kierownik budowy z firmy MTM Budownictwo. – Obecnie skupiamy się nad pracami nad pokryciem tej części dachu, a w środku murować będziemy ściany działowe na wysokości parteru. To była najbardziej wymagająca część, ale została przez nas opanowana. Mamy tu zupełnie nowe stropy posadowione na osobnych fundamentach. Liczymy na dobrą pogodę bez opadów, szczególnie do czasu aż uda nam się pokryć pozostałe dwa budynki. Od tego, czy uda nam się to wykonać sprawnie, uzależniony jest dalszy harmonogram robót na pozostałych budynkach – dodaje.
– Mieszkańcy już od jakiegoś czasu mogą obserwować szybkie tempo w jakim zmienia się z zewnątrz dawny Browar Rodziny Saskich. Strasząca wizualnie i grożąca zawaleniem bryła budynku od strony ulicy Siennieńskiej zmieniła się nie do poznania dając przedsmak końcowego efektu. Szybkie tempo prac pozwala mieć nadzieję na terminowe zakończenie zadania. Firma skrupulatnie prowadzi prace, można powiedzieć, na różnych frontach remontując poszczególne części całego kompleksu. Do jesieni ten obiekt całkowicie zmieni swoje oblicze, ale to dopiero będzie początek dla dalszych działań. Musimy pamiętać, że Ostrowiecki Browar Kultury to nie tylko sale wystawiennicze, to będzie miejsce, gdzie dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje pasje, a rodzice i dziadkowie znajdą tu chwile relaksu. W Ostrowieckim Browarze Kultury swoje siedziby znajdą: Biuro Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Zrobimy wszystko, żeby te obiekty tętniły życiem. Wszyscy czekamy na ten obiekt. Wierzę, że inwestycje w kulturę naprawdę się opłacają. To kapitał, który ma być silnym impulsem stymulującym aktywność i kreatywność mieszkańców. Stąd Ostrowiecki Browar Kultury jest najważniejszą inwestycją ostatnich lat. Ma to być miejsce, w którym ostrowczanie znajdą sprzyjające warunki do rozwoju swoich pasji i zainteresowań. Liczymy, że to tutaj swoje pierwsze kroki na artystycznej niwie będą stawiać przyszli artyści różnych dziedzin- powiedział prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.
Przypomnijmy, że Ostrowiecki Browar Kultury powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski otrzymała na ten cel 17 milionów złotych, największe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim.
Fot. Stanisław Dunin – Borkowski