W PRZEDSZKOLU NR 7 ,,POSZUKIWANIA WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA” I WIELKANOCNE ŚNIADANIE.

glowne

Święta Wielkanocne tuż przed nami. To wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.poszukiwanie zajaczka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

W takim to momencie celebrujemy Święta Wielkanocne. Dla dzieci zawsze powinny one kojarzyć się z czymś niezwykle miłym i przyjemnym i takowe powinny utkwić w ich pamięci na całe życie. Dbamy i my o to, jako przedszkole.

W naszym ogrodzie przy pięknej wiosennej aurze odbyło się ,,Poszukiwanie wielkanocnego zajączka”. Przedszkolaki prowadzone ścieżką zadań musiały wszystkiemu sprostać i rozwiązać przygotowane dla nich zagadki, prace oraz ciekawe polecenia. Wszystko zamieszczone było w liście od wielkanocnego zajączka. Dzieci miały, np. rozwiązywać zagadki, a za ich prawidłowe odpowiedzi otrzymywały czekoladowe jajeczka do wielkanocnych koszyków. Podążały po wskazanych śladach, tropach zająca. Jedną z wielu zabaw było malowanie pisanek na ustawionych na tarasie sztalugach i ozdabianie ich gotowymi aplikacjami. Były i sportowe zabawy: przenoszenie jajka na łyżce, podawanie pisanki w kole, itp. Na koniec odnalazły zajączka ukrytego pośród ogrodowej roślinności. Radości było dużo.

Doniosłym momentem było wielkanocne śniadanie przygotowane dla przedszkolaków. Na stolikach przykrytych białymi obrusami i udekorowanymi wiosennymi roślinami pojawiły się świąteczne potrawy. Był biały barszcz, faszerowane jajka w kształcie kurczątek czy piaskowa babka. W samym centrum stołu znalazł swoje miejsce wielkanocny koszyczek ze święconką pięknie ustrojony borówką. Nie zabrakło także i owoców. Wszystkie przedszkolaki zasiadły do stołu ubrane odświętnie. Wśród dekoracji nie zabrakło zielonego owsa, który specjalnie na tę okazję został posiany w kącikach przyrody. Były i bazie oraz żółte żonkile. Czuło się dostojność chwili. Miny maluchów były bezcenne.

,,Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość” Św. Jan Paweł II.

Tekst i Foto PP nr 7

Polecamy również