​Co zrobić jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie?

odszkodowania

Każdy posiadacz samochodu przyzna, że nawet niewielka kolizja drogowa oznacza, mnóstwo nerwów. Jeśli dołożymy do tego czas niezbędny na formalności i co zdarza się często kilka dni bez samochodu, tego typu zdarzenia należą do tych, których zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć. W poniższym tekście przybliżymy temat, o którym nie mówi się głośno a są nim zaniżone odszkodowania wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Czym tak naprawdę jest zaniżone odszkodowanie OC?

Biorąc udział w kolizji drogowej zdecydowana większość poszkodowanych kierowców zdaje się na fakt posiadania stosownego ubezpieczenia OC sprawcy. I tu bardzo często spotyka ich niemiła niespodzianka. Okazuje się bowiem, że ubezpieczyciel wypłacił zbyt niskie odszkodowanie, które nie wystarcza na naprawienie szkody w ramach polisy i wymaga dopłaty z kieszeni właściciela auta. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak niekomfortowa jest to sytuacja. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że w przypadku podejrzenia, że wysokość odszkodowania jest dziwnie niska, mogą a nawet powinni odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Można w takiej sytuacji prosić o interwencję rzecznika finansowego.

Zaniżone odszkodowanie to proceder, który działa od lat

Pomimo że składki na ubezpieczenia samochodu rosną od lat w przypadku powstania szkody niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wycena ubezpieczyciela uwzględnia koszty naprawy auta na nierealnie niskim poziomie. Odwiedzając kolejne warsztaty naprawcze usłyszymy, że zarówno części zamienne, jak i robocizna są aktualnie na o wiele wyższym poziomie. Problem jest o tyle poważny, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie stronią od tego typu praktyk od lat i próbują zwiększać swoje zyski oszczędzając jak tylko można na wypłacie odszkodowania. Wykorzystują tym samym niewiedzę klientów, aby zarobić ekstra na uczestnikach kolizji drogowych.

Jeśli podejrzewasz, że przez towarzystwo ubezpieczeniowe otrzymałeś zaniżone odszkodowanie walcz o swoje prawa

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy podejrzewają, że zostało im zaniżone odszkodowanie OC jest taka, że na rynku działają podmioty, które mogą nam, kierowcom pomoc. Są to zazwyczaj kancelarie prawne wyspecjalizowane w tego typu sprawach. O ile samodzielne podważenie decyzji zakładu ubezpieczeń Ubezpieczeniowemu ma nikłe szanse powodzenia, o tyle postępowanie sądowe za pośrednictwem prawników daje realne szanse na wywalczenie należnego odszkodowania. Pamiętajmy, że chodzi często o kilka-kilkanaście tysięcy złotych, a więc niebagatelne kwoty.

Co zrobić, aby odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Zaniżone odszkodowanie to problem, ale każdy ma prawo wykonać naprawę pojazdu po cenach rynkowych bez konieczności sięgania do własnej kieszeni. Jakie kroki należy zatem podjąć? Wbrew pozorom procedura jest bardzo prosta i co ważne możemy zgłosić nasze roszczenie do 3 lat od dnia, w którym braliśmy udział w wypadku drogowym. Dopiero po tym czasie w grę wchodzi przedawnienie roszczeń. Tak naprawdę jedynym warunkiem zamykającym prawo do ubiegania się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania jest zawarcie ugody z TU. Jeśli tego nie zrobiliśmy możemy zgłosić się do jednej z kancelarii, która podejmuje się takich spraw. Następnie przesyłamy jej kosztorys naprawy pojazdu od TU.
Jeśli z analizy dokumentów będzie wynikać, iż doszło do zaniżenia sumy ubezpieczenia warto wstąpić na drogę sądową i walczyć o odpowiednią wysokość dopłaty, która zrekompensuje finansowe straty na korzyść poszkodowanego.

Polecamy również