W krainie fiordów

n czolo

Organizowanie spotkań przez Instytutu Kultur i Języków WSBiP dotyczących poznawania kultury i życia mieszkańców rożnych krajów okazał się strzałem w dziesiątkę.

Na kolejny już wykład, tym razem dotyczący Królestwa Norwegii przyszło kilkadziesiąt osób. Mariusz Brelski – lektor języka norweskiego, badacz, miłośnik i propagator kultury Królestwa Norwegii poprowadził wykład niezwykle ciekawie i nie mogło być mowy o znudzeniu słuchaczy.Lektor opowiedział między innymi o strojach, potrawach, krajobrazie, sporcie i życiu mieszkańców jednego z najbogatszych krajów świata.
– Jeszcze w latach 70- tych minionego wieku Norwegia była krajem biednym – mówi Mariusz Brelski. – Wszystko zmieniło się za sprawą ropy naftowej i gazu. Surowce te zostały odkryte na Morzu Północnym i w Norwegii nastąpił bum gospodarczy. Surowce pomogły, ale potrzebni byli także ludzie, którzy naprowadzili gospodarkę Norwegii na właściwe tory. Obecnie Norwegia to kraj bogaty, a przy tym niezwykle piękny. Z cudownymi fiordami i górami.DSC05845DSC05846DSC05848DSC05849DSC05850
Wykład poparty był slajdami.

Polecamy również