Jakość wody w szpitalu poprawia się

DSC00191

Chlorowanie i przepłukiwanie co sześć godzin wewnętrznej sieci wodociągowej w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim przynosi efekty. Wszystko wskazuje na to, że już w poniedziałek szpital powróci do normalnej pracy, a sztab kryzysowy zostanie rozwiązany.

– Co sześć godzin sieć wodociągowa szpitala jest chlorowana i przepłukiwana – informuje przewodniczący Rady Społecznej ZOZ Krzysztof Ołownia.- Wyniki badań wody pokazują, że ilość bakterii z grupy coli zdecydowania się zmniejsza. Obecnie został podłączony wodociąg zewnętrzny, dzięki któremu do wszystkich oddziałów dostarczana jest woda. Jeżeli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności to w poniedziałek szpital zacznie funkcjonować normalnie, a sztab kryzysowy zostanie rozwiązany.

Przyczyny skażenia wody są ustalane.

Wczoraj

Woda w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim jest skażona bakterią z grupy E. coli. Sytuacja jest na tyle poważna, że dzisiaj został powołany sztab kryzysowy. Natomiast jak zapewnia prezes Miejskich Wodocieków i Kanalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim Zdzisław Foremniak woda dostarczana do naszych mieszkań jest zdrowa i można ją pić bez obaw.

-Z przykrością zawiadamiamy, że od wczoraj borykamy się z problemem zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody w naszej placówce mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Rafał Lipiec. – Podjedliśmy decyzję o powołaniu sztabu zarządzania kryzysowego, który zdecydował o całkowitym zakazie używania wody z sieci do celów spożywczych i sanitarnych. Pacjenci są bezpieczni. Woda do celów spożywczych i sanitarnych została zapewniona z innego źródła dla każdego oddziału co naszym zdaniem eliminuje do minimalnego poziomu zagrożenia wynikające ze stwierdzonego zanieczyszczania mikorobiologicznego wody z sieci dostarczanej przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Informujemy, że jesteśmy w stałym kontakcie ze Świętokrzyskim Inspektorem Sanitarnym, Wojewódzkim Sztabem Zarządzania Kryzysowego, Powiatowym Sztabem Zarządzania Kryzysowego, Policją, Strażą Pożarną oraz ze spółką MWiK. Wszystkie oddziały szpitala są monitorowane. Nie ma żadnych niepokojących informacji dotyczących funkcjonowania naszej placówki.DSC00201DSC00213DSC00217DSC00219 DSC00220DSC00223DSC00227DSC00230DSC00237DSC00239DSC00244DSC00193DSC00210

Przyjmowanie pacjentów do szpitala zostały wstrzymane z wyjątkiem nagłych przypadków. Wprowadzono zakaz odwiedzin. Przy szpitalu zainstalowano basen, z którego pobierana jest woda. Stoją beczkowozy.

– Obecnie na oddziałach wstrzymano zabiegi planowe i przyjęcia planowe – mówi Dariusz Kopania, dyrektor ds, lecznictwa Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Jeżeli konieczne będzie przeprowadzone zabiegów w stanie zagrażającym życiu, jesteśmy do takich zabiegów przygotowani. Oddział Ratunkowy ograniczy przyjmowanie pacjentów w stanie nie zagrażającym życiu. Ci pacjenci będą transportowani do innych placówek medycznych. Obecnie na oddziałach nie ma żadnych informacji odnośnie ognisk zakażenia. Pacjenci czują się dobrze. Wypisy pacjentów realizowane są zgodnie z harmonogramem. Pacjenci, którzy kwalifikują się do wypisu są wypisywani wcześniej. Na oddziałach pozostają pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji. Obecnie takich pacjentów jest 343, ale trwają wypisy.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja informują, że woda w mieście została zbadana w czterech miejscach i tam nie stwierdzono obecności bakterii.

– Sytuacja skażenia wody występuje najprawdopodobniej w szpitalu – twierdzi prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Zdzisław Foremniak.- Przeprowadziliśmy analizy wody na granicy łączenia sieci oraz dwie analizy przy szpitalu, na ujęciu wody, oraz na zbiorniku wody w Szewnie. Woda okazała się czysta. Pomagamy jak możemy. Uspokajam mieszkańców Ostrowca. Woda z kranów nadaje się bezpośrednio do picia.

Sprawa skażenia wody w szpitalu została zgłoszona policji.

29 września- godzina 8.00

W związku z wykryciem bakterii E.coli w wodzie dostarczanej do w Szpitala Powiatowego w Ostrowcu, w palcówce został powołany sztab kryzysowy. Woda do szpitala dostarczana jest beczkowozami. Wstrzymano przyjmowanie pacjentów, z wyjątkiem nagłych przepadków. Na godzinę 12 została zwołana specjalna konferencja, na które zostaną podane dalsze szczegóły.

Bakterie E. coli zostały wykryte podczas rutynowych badań w wodzie z jakiej korzysta Szpital Powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sytuacja nie jest alarmująca, ale niepokojąca – informuje portal ostrowiecnews.pl – Jarosław Ciura, Świętokrzyski Państwowy Inspektor Sanitarny w Kielcach.

– Przepisy mówią wyraźnie, że bakterii w podawanej wodzie musi być zero, tymczasem podczas wczorajszych badań zostało wykrytych 12- mówi Jarosław Ciura. – W związku z tym sytuacja jest monitorowana. Pacjenci nie są zagrożeni, a badania wody będą prowadzone na bieżąco. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się bakterii były duże opady deszczu i podniesienie się wód gruntowych. Być może dostawca wody prowadził jakieś prace, które spowodowała zakażenie wody. To wszystko będzie sprawdzane. Wina nie leży po stronie szpitala, ani dostawcy wody. Po prostu takie sytuacje się zdarzają. Woda do szpitala będzie dostarczana z innego źródła.

Pałeczka okrężnicy (Escherichia coli ) w określonych warunkach wykazuje chorobotwórczość dla człowieka, wywołując głównie schorzenia: układu pokarmowego i moczowego.

O wykryciu bakterii od rana informują prawie wszystkie ostrowieckie redakcje.

Polecamy również